PAYLAŞ
Turizm İstişare Toplantısı yapıldı
10
ARA

Turizm İstişare Toplantısı Manisa Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde; Otel temsilcileri, Turizm acente temsilcileri ve ilgili kurumların katılımıyla Manisa Anemon Otel'de yapıldı.


Toplantıya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanları Azmi Açıkdil ve Nursel Ustamehmetoğlu, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Fırat Özcan, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Müge Kuğu, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ahmet Karadağ ve üyeleri, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Konaklama İşletme Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tepeci, Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Cihan Dirik ve yönetim kurulu üyeleri, ZEKA temsilcisi, turizm işletmeleri ve şirketlerinin temsilcileri katıldı.


Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, başta Manisa Sarayı olmak üzere bazı tarihi yapıları yeniden kent turizmine kazandırmak için yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. Toplantıda, 1932 yılında yapılmış olan ve ahşap bir yapı olması sebebiyle sol tarafında çökme meydana gelen Vali Konağı’nın Vali Deniz’in olur ve desteği ile restorasyonunun yapılarak kent müzesine dönüştürüleceğini, bu müzede Manisa’da Cumhuriyet ile birlikte oluşan değerlerin ziyaretçilere sunulacağı bilgisi de verildi.  

Yapımı devam eden yeni müzenin tamamlanma aşamasına geldiği bilgisini de veren Sudak, Arkeoloji ve Etnografya müzesi olacak yapının 8 bin metrekarelik kapalı alanında etkinlik ve toplantı alanları ile çocuklar için ayrılmış bölümlerin olacağını kaydetti.  

Ayrıca gelen turistlerin kısa süreliğine geldiği Şehrimizde gecelemeyi arttırabilecek, İstanbul ve Ankara istikametinde düzenlenecek tur güzergahlarının oluşturulacağından ve transit geçişlerin önüne geçileğinden bahsetti.

Sudak açılış konuşmasının ardından yapılan ve yürütülen projeler hakkında kısa bir sunum yaparak, toplantı katılımcılarını projeler hakkında bilgilendirdi. 

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü de konuşmasında, Manisa’nın turizmde sessiz kaldığına vurgu yaparak, Türkiye’deki değişik illeri gezdikten sonra Manisa’nın ne kadar sessiz kaldığının fark edildiğini söyledi. Güzgülü, Manisa’nın turizme belki ihtiyaç duymadığını bu yüzden de tarım ve sanayi ile kalkınmasını tamamlamış bir şehir olduğunu söyledi. Turizm alanında Manisa’nın potansiyelinin fazla olduğunun altını çizen Güzgülü, “Turizm olarak o kadar çok sayıda potansiyelinin olmasına karşılık geri kalmışız. Hala bir müzemizi tamamlayamadık. Bu en büyük handikabımızdı. Muradiye caminin kocaman külliyesi vardı, müze olmamasından külliyeyi bile kaybettik. Çocuklara şimdi sorsanız külliye diye bir şey bilmiyordur. Orada ancak camiyi hatırlarlar. Külliye içinde kütüphaneler vardı daha sonra müzeye çok büyük eşyalar getirildi ki külliye kapandı o alan kapalı bir müze haline getirildi. Şimdi son dönemde elimizde bir müzemiz oluşuyor” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından turizm alanında yer alan birimler, kurum ve kuruluşların temsilcileri, turizm işletmeleri sahipleri ve yetkilileri turizmin canlandırılması konusunda fikirlerini dile getirdi. Yapılan fikir alışverişinin ardından hatıra fotoğrafı çekiminin ardından toplantı sona erdi.