PAYLAŞ
SULTAN CAMİİ KUBBE VE MİNARELERİNDEN 476’NCI KEZ MESİR YAĞDI
25
NİS

 Osmanlı tarihinde, 476 yıl önce Merkez Efendi tarafından 41 çeşit baharatın karışımıyla yapılan Muhteşem Süleyman'ın annesi Hafsa Sultana şifa olan Mesir macunu, coşkulu bir kutlama ile Sultan Camisi minare ve kubbelerinden halka saçıldı.

UNESCO’nun, Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesinde yer alan 476. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, bu yıl renkli görüntülere sahne oldu. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un da katılımıyla yapılan festivalde, tarihi Sultan Camii kubbe ve minarelerinden 5 ton mesir macunu halka saçıldı. Festival alanını dolduran on binlerce kişi, mesir macunu alabilmek için birbirleriyle yarıştı.

Mesir Saçım Töreni Kortejle Başladı

Hükümet Konağı önünde kortej yürüyüşü ile başlayan festivale, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Manisa Milletvekilleri Uğur Aydemir, Murat Baybatur, Mazlum Nurlu, Tur Yıldız Biçer, Erkan Akçay, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri sivil toplum kuruluşları, çok sayıda ülkenin büyükelçisi, yabancı ülkelerin halk oyunları ekibi ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kortejde temsili Merkez Efendi, Hafta Sultan ve nedimeleri ile Manisa'da yetişip tahta çıkan temsili Osmanlı Padişahları ve şehzadeleri bulundu. Geniş güvenlik önleminin alındığı festivalde, mehter takımının marşları ile Mustafa Kemal Paşa Caddesinde ilerleyen kortej, Cumhuriyet Bulvarı güzergahında devam edip Sultan Camisine ulaştı. Protokol üyeleri, evlerinin balkonları ve yol kenarlarında toplanarak eşlik eden halkı selamlarken, kortej sonunda Sultan meydanında toplanan on binlerce kişi heyecanla mesir macunu saçımını bekledi.

Temsili Hafsa Sultan Şifa Dağıttı

Manisa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları, festivalin Hafsa Sultanı ve Merkez Efendisi oldu. Hafsa Sultanın, temsili Merkez Efendi'ye mesir macunu saçılması için berat vermesinin ardından protokol üyeleri temsili Hafsa Sultan ile birlikte ilk mesir macunlarını halka saçmaya başladı. Sultan Camisi minare ve kubbelerinden çuval çuval mesir macunu halka saçıldı.

Manisa 476. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivaline katılan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Sultan Camisinin kubbe ve minarelerinden halka mesir saçarken, kendisi de kapmayı ihmal etmedi.

UNESCO’nun Dünyanın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesinde yer alan 476. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Saçım törenine katılan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş bir yandan halka mesir macunu saçarken bir yandan da şifalı olduğu kabul edilen macunu kapmak için yoğun çaba harcadı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Mesir Festivaline İlk Kez katıldı

Mesir festivaline ilk kez katıldığını dile getiren Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da, “Senelerdir bu festivale katılmak için niyet ederdik ama bu yıl nasip oldu. Çok güzel, keyifli, eğlenceli ve aynı zamanda çok öğretici bir festival. Tarihten gelen bu güzel şehzadeler şehrinde bir kere daha 476 senedir devam eden geleneği yaşatmanın mutluluğunu yaşadık. Mesir macununu atarken ve toplarken bu geleneği yaşatmak çok keyifli. Bütün Manisalı kardeşlerimin Mesir bayramlarını kutluyor, bu geleneği kıyamete kadar sürdürmelerini temenni ediyorum. Bugün Manisa’da herkesin el birliğiyle farklı görüşlerden insanların, farklı kanaatten insanların aynı kortejin içerisinde bulunması ve halkın bize sevgi gösterileri mutluluk verici” dedi.

Mesir Macununun Tarihi

Türkiye'de Kırkpınar yağlı güreşlerinden sonra en eski gelenek olan Mesir Festivali, 476 yıl önce ortaya çıktı. Amansız bir hastalığa yakalanan Yavuz Sultan Selim'in eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan, Sultan Camisi Külliyesinde idareci olarak görev yapan devrin ünlü hekimi Merkez Efendinin 41 çeşit baharatın karışımıyla hazırladığı mesir macunuyla şifa buldu. Hafsa Sultan, hastalığa şifa olan macunun halka saçılmasını istedi. O günden sonra her yıl mesir macunu saçılarak bugün 476’ncı yılı bulan bir gelenek haline geldi. Mesir macununun hazmı kolaylaştırıcı, kuvvet verici, cinsel uyarıcı, iştah açıcı, yorgunluk giderici, zehirli hayvanların zehirlerine karşı bağışıklık kazandırıcı özelliği yanı sıra birçok derde şifa olduğuna inanılıyor.

Mesir macununda şu baharatlar yer alıyor: “Karanfil, yenibahar, zencefil, galanga, karabiber, kırım tartar, kişniş, havlican, kebabe, hindistan cevizi, anason, hıyarşenbe, sakız, safran, ud-ül kahar, çöpçini, hardal, portakal kabuğu, tarçın, mirsafi, iksir, çivit, meyanbalı, kalemi barit, tiryak, sarı halile, kara halile, raziyane, kimyon, zerde çöp, tarçın çiçeği, hindistan çiçeği, çörek otu, darı fülfül, ravent, limon tozu, kakule, sinameki, vanilya, topalak ve şeker.”