PAYLAŞ
NEVRUZ BAYRAMI MESİR COŞKUSUYLA BİRLİKTE YAŞANDI
21
MAR

 UNESCO’nun ‘İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'nde bulunan 477. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali ve Nevruz Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen çelenk sunma töreni ile başladı.

Törene Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Milletvekili Recai Berber, 1.Piyade Eğitim Tugay Komutanı Albay Şefik Güvenç, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, ilçe kaymakamları, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Manisa’da şehzadelik yaptıktan sonra tahta çıkan Osmanlı Padişahları, şehzadeler, nedimeler, müritler, Merkez Efendi gibi tarihi kişilikleri yansıtan temsili karakterler vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık tarafından Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtına çelenk sunulmasının ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak Nevruz’un farklı coğrafyalarda, farklı inanışlarla farklı adetlerle gelenekleri içinde barındıran, yüzyıllardan beri kutlanan köklü bir gelenek olduğunu kaydetti. Sudak, “Farklı dillerde, farklı isimlerle her coğrafyada farklı kutlama şekilleri ve adetleri olsa da Nevruz, temelde sevgi, hoşgörü, birlik beraberlik vesilesi, bolluk ve bereketi bizlere müjdeleyen bir bahar bayramıdır. Ortaasya’dan Balkanlar’a yayılan geniş bir coğrafyada yüzlerce yıldır kutlanan Nevruz, Manisa’mızda da tüm bu ortak duyguların yanı sıra ayrıca Mesir ile birleşen bir şifa geleneğidir. Bütün bu güzellikleri bünyesinde barındıran Nevruz Bayramı herkes için güzelliklere vesile olmasını dilerken bugün ayrıca 21 Mart Gününün özel günlerden biri olduğunu da tekrar hatırlatmak isterim. Zira 21 Mart hem Nevruz hem de Down Sendromu farkındalık günü olarak hatırlanması gereken bir gün” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de, “Nevruz, baharın gelişini simgeleyen, tabiatın ve canlıların uyanışını müjdeleyen, güneşin sıcağını toprakla buluşturan bir bayramdır. Nevruz ile birlikte doğanın yeşerdiği gibi umutların da yeşerdiğine inanarak yola çıkan büyük Türk Milleti Nevruz Bayramını kültürel öğeleri arasına alarak yıllarca korumuş, günümüze ulaştırmış gelecek nesillere de bozulmadan ulaşması için bu geleneğe sahip çıkarak gereklerini yerine getirmiştir. Bu güzellikler kimi zaman farklı yönlere çekilmek istense de bu aziz millet sağduyusuyla ayrılıklara ödün vermemiş birlik ve beraberliğini koruyarak Nevruz Bayramını adına yakışır canlılıkla hep kutlamıştır. Yakılan ateşler etrafında tutulan eller, gülen yüzler, sıklaşan saflar uzaklaştırılan ihtilaflar, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar aynı heves ve hedef ile bir araya gelen gönüller bu coğrafyayı vatan yapmış ve sonsuza kadar bağımsız yaşama idealini herkese ilan etmiştir” şeklinde konuştu.

Törende öğrenciler Nevruz konulu şiirler okudu, Manisa Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösteri sundu. Nevruz ateşi yakılarak örste demir dövüldü, dağıtılan boyanmış yumurtalar tokuşturuldu.
Vali Güvençer ve beraberindekiler, yakılan ateşin üstünden atladı. Daha sonra “Sizin de Dikili Bir Ağacınız Olsun” sloganıyla vatandaşlara protokol tarafından fidan dağıtıldı.