PAYLAŞ
Manisa, Turizm Seyahat Acentalarına Tanıtılacak
10
EKİ

  Merkezi Kütayha'da olan, Afyonkarahisar, Manisa, Uşak illerini de kapsayan Zafer Kalkınma Ajansı, Manisa Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Manisa'nın tarihi, turistik ve kültürel değerlerini tanıtmak amacıyla önemli bir çalışma başlattı. Bu kapsamda İstanbul ve Ankara'dan 14 turizm acentasına Manisa'da tanıtım turu düzenlendi. 


 Konuklar ilk olarak Obasya Yunt Dağı Türkmen Obası'nda kahvaltıda ağırlandı. Manisa Valisi Ahmet Deniz, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz İbrahim Sudak ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı İdari ve Mali Büro Şube Müdürü Hasan Torun, İl Kültür Turizm Müdürlüğü Turizm Şube Müdürü Sedat Türk konuklara eşlik etti. Doğa ve tarihi bir arada barındıran Obasya'nın güzel ortamında kahvaltılarını yapan konuklar daha sonra Manisa Valisi Ahmet Deniz ve İl Müdürümüz İbrahim Sudak ile Manisa üzerine bir süre sohbet etti. Manisa’yı ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak için çalıştıklarını belirten Vali Ahmet Deniz “Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet gibi birçok şehzadeyi yetiştirmiş bir Şehzadeler Şehrinde yaşıyoruz. Manisa tarihi, kültürel dokusu, doğal güzellikleriyle ve gastroturizmi ile turizm potansiyeli yüksek bir şehir. İşgal yıllarında tahribata uğramış olmasına rağmen merkez ve ilçelerde tarihi cami, medrese ve ahşap evler hala mevcut. İlimizde ki mevcut potansiyeli göstererek ve turizm kapasitesini arttırmayı hedefliyoruz. Bu sebeple tanıtım ve farkındalığın arttırılmasına yönelik organizasyonların yapılması önemli. Bugün başlattığımız tur organizasyonlarını bundan sonraki süreçte de yapmayı planlıyoruz. Bugün bizimle olan 14 acente temsilcisine de teşekkür ediyor, keyifli bir Manisa turu geçirmelerini diliyorum” dedi. Yapılan kahvaltı ve sohbetin ardından konuklara Manisa Bezi hediye edildi.


 Obasya Yunt Dağı Türkmen Obası'ndaki kahvaltının ardından Muradiye Camii, Sultan Camii gibi kentin tarihi değerlerini gezen konukların sonraki durağı Yeni Han oldu. Manisa merkezinde bulunan tarihi dokuları gören konuklar daha sonra Salihli ilçesi Sart mahallesinde bulunan Sardes Antik Kentinde incelemelerde bulundular. Sardes Antik Kentindeki tarihi gezinin ardından Salihli Belediyesi Kent Müzesinde bir gezi düzenlendi. Salihli'nin kültürel ve tarihi yerlerindeki gezinin ardından Kula ilçesine hareket eden grup eski Kula Evlerini görüp, Kula Jeoparkında bir gezi düzenledi.


 Zafer Kalkınma Ajansı ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) işbirliğinde ilimize davet edilen 14 acente temsilcisine iki gün süresince Şehzadeler, Salihli ve Kula İlçelerimizde yer alan tarihi, turistik ve kültürel değerlerin tanıtımı yapılacak. Ayrıca yöreye özgü Manisa Kebabı, Salihli Odun Köfte, Kula Güveci gibi tatların t anıtılması ile Manisa’nın gastroturizmi alanında da öne çıkması hedeflenmektedir.