PAYLAŞ
Kahramanlık Türküleri Soma’da Seslendirildi
03
NİS

 Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi’nin düzenlediği 26 Ağustos’tan Afrin’e Kahramanlarımıza İthafen “Kahramanlık Türküleri” Konseri’nde seslendirilen türküler duygulu anlar yaşattı.


Soma Belediyesi’nin katkılarıyla 31 Mart 2018 Cumartesi günü Soma ELİ Azot Sosyal Tesislerinde gerçekleşen Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Topluluğunun kahramanlık türkülerini seslendirdiği geceye Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve eşi Fatma Dilek Güvençer, Manisa Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Kırkağaç Belediye Başkanı Yaşar İsmail Gedüz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

Konser öncesi konuşan Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, böylesine anlamlı bir programa ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, “Türkiye’nin her bölgesinde olduğu gibi Soma’da da vatandaşlarımızın Afrin’de kahramanlık destanı yazan Mehmetçiklerimiz ve devletimiz için yaptığı yardım seferberliği takdire şayandı. Bizde bu aziz ve asil millet olduğu sürece kahramanlar da bitmez” dedi.

Kahramanların hayatın her alanında bulunduğuna dikkat çeken Manisa Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı Doç. Dr.Selçuk Özdağ, “Kahramanlar sadece orduda olmaz, hayatın her safhasında olurlar. İlimde, fende, bilimde, edebiyatta, sporda, sanatta da kahramanlar vardır. Kendini devletine, milletine adamış dava adamlarıdır kahramanlar. Herkesin üzerine çöktüğü anda ayağa kalkmayı başarabilendir. Herkesin ayağa kalktığında yürüyebilen, herkesin durduğu anda koşan adamlardır kahramanlar. Tarih sahnesine çıktığı andan itibaren gerek sanat, tarih, kültür gerekse savaş meydanlarında gerekse de siyaset alanında hiçbir zaman eksik olmadılar. Bundan sonrada eksik olmayacaklar inşallah” şeklinde konuştu. 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Belediye Başkanlarıyla kültüre, dünden bugüne biriktiren değerlere hizmet etmeye devam edeceklerini ifade eden Özdağ, “Bugün Kahramanlık Türküleri Konserine gelerek bizleri şereflendiren Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum. Soma Belediye Başkanımıza, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüze, bu gece bizlerle birlikte olan Belediye Başkanlarımıza, Teşkilat mensuplarımıza, kurum müdürlerimize, saygıdeğer ve kadirşinas Manisalılara, Somalılara teşekkür ediyorum” dedi. 
Vali Güvençer, “Milletler Karakterleri ve Türküleriyle Öne Çıkarlar”
 
Kahramanlık Türküleri Konserinin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Vali Mustafa Hakan Güvençer ise, “Milletler yaptıkları kahramanlıklarıyla ve seçilmiş insanlarının dilleri, kalemleri, elleriyle konuşurlar. Ancak milletlerin millet olduğunu gösteren öncelikle iki ana unsur vardır. Bunlardan biri karakteristik özellikleri, diğeri ise türküleridir. Türkülerimiz bu aziz ve asil milletin karakteristik özelliğini yansıttığı gibi engin tecrübesinin saza, söze yansımasıdır. Böylesine tarihimizi, kahramanlığımızı anlatan ve bizi biz yapan türkülerimizin seslendirildiği gecede bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği sanatçıları en güzel kahramanlık türkülerini seslendirdi.