PAYLAŞ
“Gençlerle Tarihin İzinde” biyografik konferansı Şehzadeler'de
20
ARA

  Kültür ve Turizm Bakanlığı “GENÇDES” programı kapsamında, Manisa Valiliği, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Manisa Kültür Sanat Tarih ve Turizm Derneği (Maksat) ve Şehzadeler Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen “Gençlerle Tarihin İzinde” biyografik konferansı Manisa Şehzadeler'de Tarihçi Yazar Prof. Dr.Ahmet Şimşirgil’in Fatih ve Fetih sunumuyla, yoğun katılımla gerçekleştirildi.

 

Manisa Kültür Sitesi Lale Salonu’nda gündüz Lise öğrencilerine gerçekleştirilen programın ardından gece halkla buluşan Ahmet Şimşirgil’in programına Manisa Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Özcan Kaplan, Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Sudak, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş ve gençlerle birlikte çok sayıda Manisalı katıldı.

 

15 Temmuz'un anılmasıyla ilgili videoyla başlayan programda Ahmet Şimşirgil, Fatih Sultan Mehmet’in hayatını ve İstanbul fethini, Fatih’in bilinmeyen yönlerini ve İstanbul’un fethinden yola çıkarak günümüzdeki olayları anlattı. Şimşirgil “15 Temmuz’da tankların önüne yatan ruh neyse İstanbul’u fetheden ruhta aynıdır” dedi. Konferansın ardından Şimşirgil hayranlarının kitaplarını imzalayıp hatıra fotoğrafı çekildiler.

Gündüz ve gece yaklaşık 1000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen programlar Aralık sonuna kadar Manisa’nın diğer ilçelerinde devam ederek Mart-Nisan ayı içinde de ikinci etabının yapılması hedefleniyor.

 

Bu programa katkı sağlayan Şehzadeler Belediyesi'ne teşekkür ederiz.