PAYLAŞ
''Dr. İbrahim Türek Okuma Ödülleri'' sahiplerini buldu.
26
MAR

55. Kütüphane Haftası münasebeti ile Manisa İl Halk Kütüphanesi Kitapsaray’da gerçekleştirilen törende Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü İl Halk Kütüphanesi tarafından geçtiğimiz yıl başlanan ''Dr.İbrahim Türek Okuma Ödülleri'' sahiplerini buldu.

 

Kitap ve Kütüphane dostu hayırsever Dr.İbrahim Türek ismine bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Okuma Ödülleri bu yıl 17 kişiye verildi. Dr. İbrahim Türek Halk Kütüphanesinden Asya Nur Mercan’a birincilik, Emirhan Öncü’ye ikincilik ve Adem Derince’ye üçüncülük, Mimar Sinan Çocuk Kütüphanesinden Gül ailesinden Ezgi, Rabiya ve Gamze Gül’e birincilik, Tuğçe Telaşlılar’a ikincilik ve Afra Görçiz’e üçüncülük ödülü verildi. Manisa İl Halk Kütüphanesinde çocuk kategorisinde birinci Berra Erva Memiş, ikinci Ecrin Erdur, üçüncü Ömer Faruk Işık, gençler kategorisinde birinci Umut Barış Karatay, ikinci Aleyna Maçin, üçüncü Birgül Akar, yetişkinler kategorisinde ise birinci Kemal Avcı, ikinci Halil İbrahim Özsavran ve üçüncü Necati Çakar da Dr. İbrahim Türek Okuma Ödüllerini protokol üyelerinin elinden aldı.

 

Törende konuşan Kültür ve Turizm İl Müdürü  İbrahim Sudak, “Kütüphaneler, çocukların kendilerini bulabildikleri, kitaplarla, kütüphanedeki arkadaşlarıyla birlikte olabilecekleri çok özel alanlar. Bu anlamda başta Sayın Valimiz ve yerel yöneticilerimizin desteğiyle içinde oyuncak kütüphanesi, masal alanları olan ve çocuk oyunlarını izleyebilecekleri çocuklara özel bir bölümüyle dikkat çeken, tüm Manisaya hitap edecek bir büyük bir Kütüphane projesini tamamlamak üzereyiz. Ayrıca şehrimize kitap ve kütüphane konusunda büyük destek olan Dr. İbrahim Türek’e özellikle teşekkür ediyorum. Yıllar sonra Dr.İbrahim Türek’in katkısıyla şehrimize bir kütüphane kazandırdık. Bugün gerçekleştirdiğimiz ödül törenimizde yine Dr.İbrahim Türek’in katkılarıyla gerçekleşiyor. Okuma Ödüllerinin bundan sonraki yıllarda da geleneksel olarak devam etmesini hedefliyoruz. En çok kitap okuyan çocuk ve yetişkin kullanıcılarımıza verilecek bu ödüllerle kitap okumayı ve kütüphanemizi ziyareti teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Bu çalışmanın Dr. İbrahim Türek adına yapılması ve bundan sonrada bu şekilde yaşatılması da bizim için çok önemli. Zira hayatı, yaptıkları, kitaba ve kütüphaneye olan ilgisi ve desteği ile Dr. İbrahim Türek tüm hayırseverlerimize güzel bir örnek olmaktadır.  İyiki varsın İbrahim Türek yürekten teşekkürler” dedi.

 

Manisa Valisi Ahmet Deniz ise konuşmasında teknolojinin gelişmesiyle beraber internet ortamında elektronik kitapların arttığını, ancak hiçbir zaman bir kitabın sıcaklığının yerini tutamayacağını ifade etti. Konuşmasında ayrıca Dr. İbrahim Türek’e teşekkür eden Vali Deniz, “Kütüphane demek kitap demek, kitap demek, güzellik demek, bilgi demek, kültür demek, düşünce demek. Öncelikle kütüphane ve kitap diyoruz. Biz çocuklarımız okusun diye okul kütüphanelerini zenginleştirmeye çalışıyoruz. Z Kütüphanesi formatında çalışmalarımız var. Milli Eğitim Müdürlüğümüz, merkez ve ilçelerimizdeki okullarda fiziksel anlamda uygun olan her yere Valiliğimizce zenginleştirilmiş kütüphane yapacağız. STK’ların da desteği ile ilk hedefimiz 200 bin kitabı okuyucu ile buluşturmak” dedi.

 

‘55. Kütüphane Haftası açılış programında yapılan ''Dr.İbrahim Türek Okuma Ödülleri'' törenine Manisa Valisi Ahmet Deniz’in yanı sıra, Vali Yardımcısı Ahmet Yılmaz, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ergün Aksoy, Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Sudak, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fevzi Yüksel, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şaver Yüksel, Kütüphane Müdürü Ayşin Kibrit, öğrenciler ve ödül alacak okuyucular katıldı.