PAYLAŞ
479. ULUSLARARASI MANİSA MESİR MACUNU KARMA TÖRENİ HEYECANINI YAŞADIK
21
MAR

 Bu yıl 479’uncusu kutlanacak Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali ‘Geleneksel Mesir Karma Töreni’ ile başladı.

Valilik önünde kortej yürüyüşü ile başlayan programa Vali Ahmet Deniz, Manisa Milletvekilleri Semra Kaplan Kıvırcık ve Tamer Akkal, 1’inci Komando Eğitim Tugay Komutanı Albay Güven Dere, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Adalet Komisyonu Başkanı Şahap Mutlu, Vali Yardımcıları, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu,il Müdürümüz İbrahim Sudak, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, oda ve dernek başkanları ile sivil toplum kuruluş temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

479. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali Karma Töreni için Sultan Cami’ye giden kortejde renkli görüntüler oluştu. Vatandaşlar, evlerinden ve yol kenarlarından protokolü selamlayarak ellerindeki bayraklarla mesir coşkusuna katıldı.

Mesir Kortejinin sonunda protokol Sultan Camii’ne geçti. Burada Kuran-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

Mesir Karma Töreni

Mesir Karma Töreni Programı kapsamında ilk olarak Manisa Mevlidhanlar Derneği tarafından Mesir ilahisi okundu.

Daha sonra konuşan Manisa’yı Mesir-i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, bu yıl 479. kez düzenlenecek Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivaline emeği geçenlere teşekkür etti.

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, festivalin tarihi önemine değinerek herkesi festivale davet etti.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine alınan, ülkemizin en köklü geleneklerinden Manisa Mesir Macunu Festivalini önemsediğini ve gelecek nesillere en güzel şekilde aktarılması için üzerlerine düşeni yapmaya çalıştıklarını söyledi. Ergün, “Yavuz Sultan Selim’in eşi, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Ayşe Hafsa Sultan’a şifa olan Mesir Macunu her yıl Sultan Camii külliyelerinden halka şifa olması için saçılmaktadır. Merkez Efendi tarafından 41 çeşit baharat ve macunla oluşan bütün hastalıklara şifa olsun diye hazırlanmış Hafsa Sultan’ın hastalığına derman olmuş ve 479 yıldır da hem Manisa halkına hem Türkiye’ye şifa olmaya devam etmiştir” dedi.

Festivallerin kentlerin kültürel anlamda hem yurtiçinde hem de yurtdışında tanıtılmasında çok önemli organizasyonlar olduğunu, bu kapsamda Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivalinin dünya çapında ses getirmesi için elimizden gelenin fazlasını yapmamız gerektiğini ifade eden Ergün, Manisa’daki kamu kurumları, kuruluşları, odaları festivale daha fazla katkıda bulunmaya davet etti.
Vali Ahmet Deniz de, bugün Manisa için özel bir gün olduğunu, bir taraftan baharın müjdecisi, hoşgörünün, sevginin bayramı olan Nevruz Bayramını kutladığımızı, diğer taraftan 479 yıldır yaşatılan bir şifa geleneği, kadim kültürümüzün çok önemli bir kültürel etkinliği için bir arada olduğumuzu söyledi. Vali Deniz, festivalin hazırlanmasında emeği geçenlere Manisalılar adına teşekkür etti.

Vali Deniz, “500 yıllık bir gelenekten bahsediyoruz. Bu coğrafyada, bizim kökümüzün, derinliğimizin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Mesir Karma Törenimiz, Mesir Festivalimiz, bizi biz yapan en önemli değerlerin bir göstergesi. Çünkü burada merhamet, şifa, birliktelik, bereket ve rahmet var. Bu coğrafya, bu medeniyet onun üzerine kurulmuştur. Bizi biz yapan, başkalarından ayıran şey de merhamet, merhamet ve merhamet. Maalesef, medeniyet sahibi olduğunu iddia eden ülkelere baktığımız zaman, kalplerinin çürümeye başladığını görüyoruz. Onun için, batının da, doğunun da bizim bu merhamet anlayışlı medeniyetimize gerçekten ihtiyacı var. Bizlere düşen, birliğimizi ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi muhafaza etmek. Yoksa, bu Anadolu coğrafyasında bize huzur vermeyecekler. Burası Yunus Emre’nin, Hacı Bektaşi Veli’nin sevgi tohumlarının, kardeşlik tohumlarının atıldığı bir coğrafya. İnşallah, bu mesir geleneğimiz dünya var olduğu müddetçe, kıyamet gününe kadar devam edecek. Ben ilk defa bu törene iştirak ediyorum, heyecanlıyım” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Sinan Cihan mesir macunu karma duasını okudu. Vali Deniz ve protokol üyeleri temsili olarak 41 çeşit baharatı kazana dökerek karıştırdı.

Programda Manisa Orman İşletme Müdürlüğü vatandaşlara fidan dağıttı. Şehzadeler Ziraat Odası kuru üzüm ve pilav, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası keşkek, Manisa Ticaret Borsası lokma ikram etti.