PAYLAŞ
478’NCİ ULUSLARARASI MANİSA MESİR MACUNU FESTİVALİ 24-29 NİSAN’DA
15
MAR

 478’NCİ ULUSLARARASI MANİSA MESİR MACUNU FESTİVALİ 24-29 NİSAN’DA

 

 

Dünyanın en eski geleneklerinden 478’inci Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali programı basına ve kamuoyuna duyuruldu.

 

Manisa Büyükşehir Belediyesi ek hizmet binasında yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı, Manisa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Songüler, Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Üyesi Hesna Dayıoğlu ve Mesir Komitesi üyeleri katıldı.

 

Manisa Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı program ile ilgili yaptığı açıklamada, “Her yıl olduğu gibi bu sene de 478’inci defa Manisa Mesir Festivali etkinlikleri geleneksel ruhuna uygun olarak yine büyük coşkuyla kutlanacaktır. Bu sene konseptimizi Zeytin Dalı Harekatında yer alan kahraman Türk askeri ve şehitlerimizle dayanışmak amacıyla daha farklı olarak planladık. Bu kapsamda etkinliklerimizde eğlence gibi hususlar yerine daha kültürel anlamdaki faaliyetler öngörülecek. Geleneksel olarak yaptığımız mesir saçım etkinliği aynı coşkuyla ve güzellikle kutlanacak. Bunu da halkımıza duyurmak isteriz. Bu kapsamda Türkiye’nin birçok ilinden farklı olarak Nevruz’umuzu da büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Aynı şekilde geleneksel Mesir Karma etkinliğimiz de bu sene 21 Mart’ta, Nevruz’da aynı güzellikle, aynı şekilde kutlanacaktır. Bu sefer güzel bir kortejimiz ve arkasından şehitlerimizle dayanışmak anlamında 21 Mart’ta, 21 camide mevlidi şerif ve Kuran-ı Kerim tilaveti etkinliğimiz olacak. Bunun da duyurusunu yapıyoruz. Mesir Festivali de 24-29 Nisan tarihleri arasında olacak. Burada da yine Mesir Fuarı artık gelenekselleşti, aynı şekilde devam edecek. Fuar kapsamında sergilerimiz var, sergilerimizi vatandaşlarla buluşturacağız. 29 Nisan Pazar günü Mesir Saçım etkinliğimiz 478’inci defa Sultan Camisinden gerçekleştirilerek icra edilecek. Mesir Festivali’nin bu seneki konsepti bu olacak. Kahraman Türk askerinin Suriyeli kardeşlerimizin güvenliğini, esenliğini sağlamak için yaptığı bu operasyon sırasında onlarla dayanışma ruhunu hissettirmek istedik. Vatandaşlarımızdan da bu şekilde talepler geldi” dedi.
Manisa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu da yaptığı konuşmada, “478’inci Mesir Festivalimiz için çalışmalarımız komite olarak devam etmektedir.

 

21 Mart’ta Nevruz törenimiz başlayacaktır. Cumhuriyet Meydanı’nda saat 12.00’da açılış ve çelenk sunma ile başlayacak. Orada çeşitli etkinliklerimiz olacak. Kortej yürüyüşümüz olacak. Bu kortej yürüyüşümüzden sonra karma törenimiz devam edecek. Tüm vatandaşlarımızı Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Valiliğimiz ve Şehzadeler Belediye Başkanlığı olarak davet ediyoruz” diye konuştu.

 

Mesir Komitesi Üyesi Hesna Dayıoğlu ise Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği olarak bu sene de 6 ton mesir macunu saçımı için dernek olarak çalışmaların devam ettiğini kaydetti.