PAYLAŞ
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ ETKİNLİKLERİ BAŞLADI.
11
TEM

 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ilk olarak Manisa Garnizon Şehitliğinde tören düzenlendi.

 

Törene, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Albay Güven Dere, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, Daire Müdürleri, Gazi Dernekleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Manisa Garnizon Şehitliğinde düzenlenen törende çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

 

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle açılan anı defterinin ilk sayfasına şunları yazarak tarihe not düştü:

“Büyük Türk milletinin aziz kahraman evlatları, sevgili şehitlerimiz; çok kısa zaman önce ve bir kez daha hürriyet ve istiklal sevdamız, bu sevdaya sadakatimiz, cesaret, basiret ve ferasetimiz sınanmış ve bu sınavdan da her zaman olduğu, bundan sonra da böyle olacağı gibi yine alnımızın akıyla bu vatanı, bu bayrağı, bu devleti sonuna kadar hak etmiş millet fertleri olarak bu gururla huzurlarınızdayız. 15 Temmuz 2016 bu milletin devletine sahipliğini, devletin bu millete aidiyetini, bütün cesameti ve katiyetle, kanla, cesaret ve kahramanlıklarla tescillemiş ve bütün dünyaya zamanlar ve mekanlar üstü kutlu bir haykırış olarak devletine sahip ve ait milletin son ferdi dünyadan göçünce bu vatan ufkunda son ocak sönünceye kadar bu büyük millet ve Türk devletinin daim olacağını ilan etmiştir. Ruhlarınız şad olsun. Minnet, şükran ve rahmet dileklerimizle.”

 

Vali Güvençer’in şeref defterini imzalamasının ardından şehit mezarlarına karanfil bırakılarak dua edildi. Programın sonunda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından pilav, ayran ile mevlid şekeri dağıtıldı.

 

Daha sonra öğle namazını müteakiben tarihi Hatuniye Camiinde Şehitlerimiz için Mevlidi Şerif okundu. Okunan mevlit sonrasında Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından katılan vatandaşlara pilav ve ayran ikram edildi.

 

Hatuniye Camiinde gerçekleştirilen programın ardından, 15 Temmuz Demokrasi Meydanında 15 Temmuz Şehitleri anısına açılan Anı Defteri, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa 1.Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Albay Güven Dere, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve vatandaşlar tarafından imzalandı.