PAYLAŞ
Demirci

Manisa’nın kuzeydoğusunda yer alan Demirci ilçesi, kuzeyde Balıkesir, doğu ve kuzeydoğuda Kütahya, güneyde Selendi ve Kula, batıda ise Gördes ve Köprübaşı ile çevrilidir.

Yontma Taş Devri’nden bu yana yerleşim alanı olan bölgede, Hitit, Frig, Lidya, Pers, İskender, Bergama, Roma ve Bizans yönetimlerini yaşayan ilçe, Anadolu Beylikleri döneminde 1310 yılında Türk egemenliği altına girmiştir. 1412 yılına kadar Saruhanoğulları yönetiminde kalan Demirci, bu tarihte Osmanlı yönetimine dahil edilmiştir.

İlçedeki en önemli gelir kaynağı halıcılıktır. Halıcılığın yanı sıra hayvancılık, yayla bağcılığı ile elma, kiraz, ayva, antep fıstığı ve erik üretimi de yapılmaktadır.

 

Rakım

Yüzölçümü

İl Merkezine Uzaklığı

Nüfus

850 m

1.473 Km2

159 Km

43.628

 

Kaynak: TÜİK Başkanlığı (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2013)

 

 

 

Ne Yenir:

 

DEMİRCİ KEBABI 

Malzemeler: 2 kg oğlak bel eti, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı kırmızıbiber, 1 çay kaşığı tuz, 1 limon. Yapılışı: Kemikli et yıkanarak toprak gövece konur, üzerini örtecek kadar su eklenir, tuz atılıp önceden ısıtılmış ev fırınında fırının ağzı iyice kapatılarak 1 gece boyunca pişirilir. Sabah fırından çıkarılan et kemiklerinden ayrılır. Bir tepsiye sıyrılan etler yoğrulur. Yoğrulurken ele gelen sinirler ve kemik parçaları ayıklanır. Karabiber, kırmızıbiber serpilir, ara sıra göveçte kalan et suyundan eklenerek yaklaşık 20-25 dakika rengi beyazlaşıncaya kadar yoğrulur. Bir başka tepsi et suyu ile ıslatılır, yoğrulan et bu tepsiye döşenir. Üzerine et suyu dökülerek düzeltilir. Yeniden fırına konulup altı üstü kızarıncaya kadar pişirilir ve börek gibi dilimlenir. Üzerine limon sıkılarak servis yapılır, ya da servis sırasında yanında dilimlenmiş limon bulundurulur.
 

(DEMİRCİ) CEVİZLİ LOKUM 

Malzemeler: 400 gr un, ½ kg ceviz, 1 su bardağı sıvı yağ, ½ su bardağı süt ya da yoğurt, 10 gr pak maya, 1 çay kaşığı şeker, 1 çay kaşığı tuz. Yapılışı: Maya, tuz, yarım su bardağı sıvı yağ, süt ya da yoğurt una karıştırılıp yeterince su eklenerek hamur yoğrulur, 20 dakika dinlendirilip mayalanması beklenir. Çekilmiş ceviz içi, sıvı yağ, şeker iyice karıştırılır. Mayalanmış hamur merdaneyle ya da elle 45-50 cm çapında kalın bir yufka olacak biçimde açılır ve hazırlanan iç yufkanın üzerine serilir. Bir ucundan katlanıp rulo yapılır ve parçalar 4-5 cm aralıklarla kesilip zemini yağlanmış fırın tepsisine yağa bandırılıp çıkartılarak bitişik düzende yerleştirilir. Önceden ısıtılmış fırında 160-180 derece ısıda 30-35 dakika altı üstü kızarıncaya kadar pişirilir. Ilık ya da soğuk servis yapılır.